Return to Governors

What we do

We have three key roles:

  • To be strategic and this includes planning the school’s future direction
  • To act as a critical friend, supporting the head teacher and working with all staff to decide how the school can encourage pupils’ spiritual, moral, social and cultural development
  • To be accountable, in particular for the performance of the school to parents and the wider community

The Governing Body was reconstituted in September 2017 and now works co-operatively on all decision making. If needed nominated govs or pairs are asked to work on specific tasks, they will then report back to the full Governing Body.

Term of office is 4 years.

 

Name

Appointing Body

Term of office ends

Committees

Business/Pecuniary Interest

Meetings Attended 

2020 – 2021

Liz Davidson  Chair

Co-opted

March 2025

Ex Officio member of both committees

None

7

Shaun Ives

Vice Chair

Co-opted

Dec. 2023

Effectiveness

Employed by Pearson Education

9

Rod Reeves

Co-opted

March 2023

Effectiveness

Trainer for Hertfordshire Lifesavers

7

Chandra Ghosh

Co-opted

 

March 2023

Resources

None

2

Sarah Holt

Headteacher

 

Ex Officio member of both committees

None

12

Aaron Rodway

Parent

 

Sept. 2025

Effectiveness

None

1

New Gov.

Keith Handley

Parent

 

Oct. 2023

Resources

None

8

Amanda Reed

Co-opted

Sept. 2024

Effectiveness

None

9

Anne Leverton

Co-opted

 

Sept. 2023

Resources

None 9

Michelle Boylan

Staff

Sept. 2025

Resources

Effectiveness

None 12

Tina Mjekiqi

Co-opted

Sept. 2025

Resources

None New Gov.